Srazy CZ/SK Bronies – 2. díl, vzestup

CZ/SK bronies logo - text

Tvůrci My Little Pony začínali dostávat signály, že se jim čtvrtá generace poněkud „zvrtla“ mimo cílovou skupinu. Zvláště, když se na internetu začala objevovat umělecká tvorba a prosby, jak by ostatní bronies chtěli vidět na conech dabéry, scénáristy i samotnou Lauren Faust, která vdechla čtvrté generaci život.

Samotný con je kromě jiného taky možnost, kde si na sebe vzít podobu oblíbeného poníka a seznámit se s dalšími podobně smýšlejícími lidmi. První cony se nesly v lehce nervózním a komorním duchu. Zda se všechno podaří jak má, zda přijedou hosté a zda přijde tolik lidí, aby to mělo vůbec cenu pořádat. Ale když tohle všechno klaplo, z nervozity se stalo naprosté nadšení. Bronies viděli naživo své oblíbené dabéry, byli spolu s ostatními a prožívali úžasnou atmosféru té obrovské masy fanoušků, kteří často přijeli z dalekých končin. Tohle všechno se pak promítlo do ne příliš vzdálené budoucnosti bronies v Čechách a na Slovensku.

Tak jako všude na světě, tak i u nás se mnoho lidí k fenoménu bronies dostalo tím, že si pustili nějaké video či rovnou díl samotného seriálu. Ať to bylo ze zvědavosti, úplnou náhodou nebo na doporučení někoho, který už něco z MLP viděl. Těch pár lidí pak poznalo, že My Little Pony je vlastně úžasná věc, která dotyčného pohltila natolik, že se podíval na celou první sérii. Pak přišla druhá a už to nebyla taková náhoda, že se ozývalo stále víc a víc lidí, kterým tento animák přirostl k srdci. Přes internet si pak psali o tom, jaký byl dnešní díl, jací tam byli poníci a co měli za scénky.

No a pak si pár lidí řeklo, že by nebylo od věci se sejít. Setkání lidí někde v hospůdce, kteří si oblíbili stejnou věc – My Little Pony, Friendship is Magic. Byl to zrod srazů českých a slovenských bronies a vlastně i fóra bronies.cz. Kde jinde se objeví tematický nápad, než při společném setkání několika bronies?  Po založení fóra už nebylo tak těžké si dohodnout či zorganizovat sraz. A tak se stalo, že se jedno páteční odpoledne dohodlo setkání na velmi pěkném místě – byla to Hospůdka na hradbách na Vyšehradě v Praze.

Historie 2. díl - Vyšehradský sraz, červen 2012
Vyšehradský sraz v červnu 2012; foto: Blue Storm

Jarní počasí přímo vybízelo k posezení venku a tato hospůdka s opravdu velikým venkovním prostorem, klidným prostředím a nádhernou kulisou staré Prahy, byla jasnou volbou. První setkání s ostatními bylo pro každého tak trochu skokem do neznámých vod. Nervozita panovala víc, když si člověk v duchu říkal, zda i ostatní budou mít takové nadšení do poníků. Po vzájemném brohoof a po chvilce konverzace pak zjistí, že i oni mají stejný zápal do MLP.

Na srazy chodilo stále více lidí, kteří si tam chtěli užít chvilku poníkovské relaxace. Někteří si tam brali i své věci na malování. A tak se stalo, že kromě plyšových poníků a figurek byly na stolech i krásné kresby, které pak všichni mohli vidět nejen na fóru, ale třeba i v časopisu Chilichilli, jehož redaktorka nás poctila svojí návštěvou. Český a slovenský fandom kolem My Little Pony dostal tímto první článek v tisku.

Historie 2. díl - Vyšehradský sraz, červen 2012
Vyšehradský sraz v červnu 2012; foto: Blue Storm

28. 7. 2012 – bar Tečka, kde jsme před tím byli už několikrát, se jevil jako vhodný prostor. Nikdo však netušil, že se místo předpokládaných dvaceti bronies objeví šedesát podobně zasažených lidí, co se chtějí společně bavit. Letní Velký sraz tak předčil všechna očekávání a bar Tečka se stal jakýmsi útočištěm pro bronies, kde se pořádaly i větší akce. V minulosti například promítání třetí sezóny My Little Pony, na které byla účast zhruba padesáti bronies.

Historie 2. díl - 2. Velký sraz CZ/SK bronies v Praze (2013)
Společná fotka, 2. Velký sraz CZ/SK bronies v Praze; foto: Blue Storm

◄První díl o začátcích srazů | Třetí díl o CZ/SK Bronies na veřejnosti ►

(Autor textu: Blue Storm; úprava: Fang)