PragoFFest 2018 – reportáž

Šestý PragoFFest s pony linií. Šíleně nám to letí. A ještě k tomu se nám to letos ponese v duchu změn. Ale nebojte se! Bude to úplně stejně epický jako vždy.

Tom0147

Takhle anebo velmi podobně nás vždycky Tom láká na PragoFFest. Nutno poznamenat, že má pravdu – každý ročník se nese v duchu několik změn a zážitků nejen s poníky. Ostatně… jde o jednu z nosných myšlenek této akce: větší i menší fandomy se sejdou na prodloužený víkend na akci, kde má každá programová linie svůj program pořádaný fanoušky pro ostatní fanoušky: potkáte tu jak nadšence do Star Treku, Star Wars, Harryho Pottera, My Little Pony stejně jako fanoušky literární fantastiky, orientalistiky, společně s přednášejícími z MatFyzu a hráče počítačových i stolních her.

Účastníci se různě prolínají a obzvláště ve večerních hodinách jede nevážná zábava a pokec proudem, ať jste fanoušek čehokoliv 🙂 zábava pokračuje často až do chvíle, než padnete únavou do spacáku ve školní třídě (kde přes víkend přespává většina účastníků) a navzdory hlasitému oddechování usnete, abyste byli na druhý den čerství – fanouškovská zábava totiž nepočká.

PoníCon a zábava bez ohledu na fandom

Už ani nevím, odkdy se s CZ/SK bronies táhne tradice, že zábavu je potřeba spoluvytvářet, ne ji jen pasivně konzumovat. První PoníCon na PragoFFestu v roce 2013 dokázala už je přítomnost bronies pořádně zamíchat kartami celého conu a další roky už to tak nějak vyplynulo ze situace: několik lidí se prostě chce bavit, a tak se zábavné aktivity bronies neomezují pouze na MLP univerzum.

Letošní zábavu viditelnou pro celý con byly především dva hromadné cosplaye: páteční gangsterský svět, který mnoha lidem sedl nejen, co se jejich pověsti týče, a sobotní pohádky všeho druhu. I tady platilo, že některé charaktery jakoby byly šité přímo na místu některým lidem: ať už šlo o Rumcajze s Mankou v podání Alkela a Ithill, nebo o rádce dvou králů z pohádky “Šíleně smutná princezna” v podání Corwina a Claymona – ti dva dovedli heslo “Kujme pikle, obvyklé i neobvyklé” k naprosté dokonalosti, když dokázali nakukat nemálo lidem, co na ně ostatní údajně chystají…

PoníCon byl nabitý nejen přednáškami (záznamy některých z nich najdete níže), ale také workshopy, kvízy a večerní pyžamovou party s hrami a tematickým občerstvením. Přehled celého oficiálního programu najdete níže v přednášce “Zahájení PoníConu”. Po skončení večerního programu se obvykle málokomu chce spát – navíc mezi partou lidí se stejným zájmem, který nepotkáte na každém rohu. A tak se sedí, či leží, kde se dá a probírají se zážitky z minula, aktuality a podle nálady méně i více vážně míněná témata. A když už není o čem mluvit, sedneme, společně hrajeme a zpíváme. Ostatně proč ne: ve větším počtu na delší dobu s scházíme zřídka, tak je třeba využít každou příležitost.

PragoFFest 2018 se vydařil. Těšíme se na viděnou příští rok!

Videa

Výše uvedené záznamy z přednášek včetně anotace, časového přehledu obsahu a odkazů ke stažení naleznete na https://www.fangfactory.net

Fotky

Externí galerie: MichyBlue StormNitramBro

« z 3 »

Autoři fotek ve výběru: Michy, NitramBro, Jamis